Milföy Hamuru

14-11-2006 Yazar: ѕєℓιη çαğℓαуαη Kategori: Özel Hamurlar

Bugün Salı mı? 14 Kasım mı olmuş? Ay neredeyse bitiyor, hatta yıl bitiyor! Yılbaşı geliyor. Hmmm. 2007 geliyor.

Hayatımda her geçen yıl o kadar büyük değişiklikler yaşıyorum ki, her gelen yeni yıl benim için açılmamış büyük bir hediye paketi gibi. Hediye paketinin içinde 12 ayrı minik paket var.. Hatta 12 paketin her birinde de 30 daha minik paket var. Biraz daha abartıp her 30 paketin içinde 24 minik paket olduğunu düşünürsek.. Yıl boyunca açılması gereken (hesap makinesini alıyoruz.. 365 x 24 + 6) off. Düşünsenize, her yeni yıl 8766 ayrı hediye! Bir insan daha ne ister. Yaşadığımız her saat bizim için bir armağan. Bunu böyle kabul edersek, aldığımız ve içinden ne çıkacağını bilmediğimiz hediye paketlerini açarken duyduğumuz heyecanı, her yeni güne hatta saate başlarken de duymamız gerekir. Yani düz mantık bu. Hehe.

Demek istediğim, heyecan yapın, mutlu olun arkadaşlar. Bu her küçük hediye paketinin mutluluğunu yaşamak için önümüzde sadece bir saat var. Bir saat sonra birileri elimizden bu hediyeyi alacak ve bir daha asla geri vermeyecek. Bize de, bu güzel hediyelerin tadını çıkarmak kalıyor. Bir daha asla bizim olmayacak bu güzel değerli hediyelerin.. Geçen hiçbir saniyeyi bir daha yaşamak gibi bir lüksümüz yok. Şimdi bu konuda daha fazla yorum yapardım ama, boşverin :) Nerden çıktı bunlar diyorsanız onu da boşverin çünkü ben siteye yazmaya başladığımda aklımda ne yazacağımla ilgili en ufak bir fikir olmuyor. Yazmaya başlayınca da o an aklımdan geçenleri sıralıyorum, artık ortaya nasıl birşey çıkarsa. Sizlerin bu yazdıklarımı da böylesine güzel sözlerle yorumlamanız hem beni şaşırtıyor, hem de mutlu ediyor. Demek ki gerçekten insan her zaman, her yerde olduğu gibi olmalı. Bunu bir kez daha bu site sayesinde anladım.

Neyse efendim, siteyi güncellemek için şu anda vakit bulduğuma göre, artık bugünkü tarif olayına da girebiliriz. Geçtiğimiz günlerden birinde siteye yorum yazan arkadaşımız Burcu Altun’un ricası üzerine, tarifini siteye eklemek için Pazar günü Milföy hamuru hazırladım. Öncesinde, bu yemek kursuna başladığımdan beri (ki henüz bir derse katıldım sadece) birkaç aydır bir köşede unuttuğum “pastacılık” kitabımın sayfalarını karıştırmaya karar verdim. Kitabı ilk aldığımda bana hiç pratik gelmemişti. Bilmem kaç gram bilmem ne kreması, işte şu kadar şu bu kadar bu. Hatta sinirlenmiştim.

Ama yemek kursunda uyguladığımız bir tarifte 6 gr. tuz yazdığını görünce “hmmm” dedim. Demek olay bu. Kurstaki ilk dersimizde en önemli mutfak kurallarından birinin, kaliteli bir mutfak tartısı edinmemiz gerektiği oldu. Su bardağı, kaşık ölçülerinin her zaman tariflerde iyi sonuç veremeyeceği, garantili sonuçlar elde etmek istiyorsak mutlaka gramla çalışmamız gerektiği anlatıldı. Bana yine de 6 gr. tuz komik geldi valla. Hehe. 6 gram tuz. Ben gramla da çalışsam, pratik olması açısından siteye tarifleri yazarken kullandığım ölçülerin yaklaşık kaç su bardağı, kaç yemek kaşığı filan olduğunu belirteceğim. Yine de aklınızda bulunması için yazayım dedim. Tarifte 165 gr. un diyorsa, ölçüp o 165 gram unu koyacakmışız. Şimdiden o kadar da profesyonel olmayıverelim canım. Profesyonellik iyidir ama biraz da can sıkıcıdır.

Milföy Hamuru tarifi Beyaz Mutfak adlı kitabımdan. Uygulaması biraz uzun sürüyor ama sonucunda size uzun süre yetecek ve derin dondurucunuzda uzun süre saklayabileceğiniz ev yapımı milföy hamurlarınız oluyor. Bu tarifin bazı okuyucularımızın ilgisini çekmeyeceğini tahmin etsem de, ilgilenen arkadaşlarımız olduğunu bildiğim için ekliyorum siteye. Milföy hamurunu hazır almayı tercih eden arkadaşlarımızın da benim gibi bir tatil günü, yapacak daha iyi bir işleri olmadığında bu tarifi denmelerini öneriyorum. Bence kendi mutfağımızda yaptığımız herşey, hazır aldıklarımızdan iyidir.

Aşağıdaki ölçülerle 16 yaprak milföy hamuru elde ediyorsunuz. Ben yapraklarımı biraz büyük yapıp 8 adet elde etmiştim. Siz ölçüleri ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

Malzemeler

 • 4 paket soğuk margarin – 250×4 gr. (hehe. korktunuz değil mi. Milföy hamurunun pişerken kat kat açılmasını, donmasını ve çözülmesini ve bu kadar lezzetli olmasını içindeki margarin sağlıyor. İsterseniz bir miktarını tereyağı olarak kullanabilirsiniz. Hem tereyağı bütün hamurların pişince daha çıtır çıtır olmasını sağlar. Tercih sizin.)
 • 1 kg böreklik un (söke’nin böreklik ununu tavsiye ederim, çok güzel sonuç verdi.) Ek olarak yaklaşık 500 gr. un da hamuru açma işlemlerinde kullanıyoruz.
 • 2,5 su bardağı çok soğuk su
 • 1,5 yemek kaşığı tuz (kaşığın üzerini düzleyin, tepeleme olmasın.)
 • 1 yemek kaşığı sirke

Yapılışı

 • ADIM 1 – Öncelikle 3 paket margarini buzdolabından çıkarın, 1 paketi kullanana kadar buzdolabında bekletin. Hamuru hazırlarken kullandığımız malzemelerin soğuk olması gerekiyor. 3 paket margarini ufak küpler halinde keserek hamur hazırlayacağınız derin ve geniş kaba aktarın. Tuz, sirke ve soğuk suyu ekleyerek elinizle margarinler bulamaç haline gelene kadar karıştırın. İşlemi yaparken çok fazla mıncıklayarak margarinin elinizin sıcaklığıyla erimemesine özen gösterin. Eriyen margarin daha fazla un isteyecek, bu da hamurun kıvamını ve elde edeceğiniz sonucu kötü etkileyecektir. Dilerseniz eliniz yerine el blenderı kullanın, ben öyle yaptım. Böylece margarinin düşük ısısını korursunuz.
 • ADIM 2 – Elde ettiğiniz karışıma 500 gr. un ekleyin. Elinizle hafifçe yoğurmaya başlayın. Hamur toparlanınca (elinize yapışan bir kıvamda olacak) unlanmış tezgaha alın ve kalan 500 gr. unu ekleyerek yoğurmaya devam edin.
 • Yoğurduğunuz hamuru, geniş bir fırın tepsisinin boyutlarına uygun bir şekilde açın ve unladığınız tepsiye yerleştirerek buzdolabına kaldırın. 1 saat buzdolabında üzeri örtülmüş şekilde bekletin.
 • ADIM 3 – Hamuru buzdolabından alıp unlanmış tezgaha ters çevirerek koyun ve üzerine resimde gördüğünüz gibi artı şeklinde derince bir kesik yapın. Kalan bir paket margarini ince parçalara kesip hamurun yarısını kaplayacak şekilde hamurun üzerine yerleştirin. (bu aşamada ben üşendiğim için yapmadım ama siz bence yağı iki yağlı kağıt ya da stretch film arasına alıp merdaneyle hamurun inceliğine getirip hamurun üzerine öyle koyun. Böylece yoğururken yağ parçalarını hamura yedirmek kolaylaşır. Yağı stretch filmin ya da yağlı kağıdın arasında inceltmek çok kolay.) Neyse, yağı hamurun üzerine koyduktan sonra hamurun diğer yarısını yağın üzerine gelecek şekilde kapatın ve kenarlarını elinizle bastırın. Bu haliyle tekrar unlanmış tepsiye alın ve bir saat daha üzerini örtüp buzdolabında bekletin.
 • ADIM 4 – Hamuru buzdolabından alın, yine unlanmış tezgaha ters çevirip yerleştirin. İçindeki yağı hamura yedirmek için merdaneyle önce bir yüzünü açın, daha sonra hamuru iki ye katlayıp ters çevirerek diğer yüzünü açın. Bu işlemden sonra hamurun yanlardaki iki ucunu ortada birleşecek şekilde resimde görüldüğü gibi katlayın, daha sonra da kat yeri içerde kalacak şekilde bir kez daha katlayın. Dört kat elde etmiş olacaksınız böylece. Resimde sanırım daha açık görebilirsiniz. Bu şekilde hamuru unlanmış tepsiye tekrar koyun ve bir saat daha üzerini örtüp buzdolabında bekletin.
 • ADIM 5 – Hamuru buzdolabından alarak bir önceki adımı tekrarlayın ve 1 saat daha bekletin.
 • ADIM 6 – Hamuru buzdolabından alarak bir önceki adımı tekrarlayın ve 1 saat daha bekletin.
 • ADIM 7 – Hamuru buzdolabından çıkarın ve unlanmış tezgahta tekrar açın. Açtığınız hamuru rulo şeklinde sarın ve 16 eşit parçaya ayırın. (Ben 8 parça yaptım, 8 adet geniş hamur yaprağım olsun diye)
 • ADIM 8 – Hamur parçalarının her birini teker teker buzdolabından çıkarıp milföy yaprağı inceliğinde açın, stretch filmle içinde hava kalmayacak şekilde kaplayarak derin dondurucuya kaldırın. Hamurların birini açarken diğerleri dolapta dursun. Kullanmadığınız hamurları oda sıcaklığında bekletmeyin. Çözülüp tekrar dondurulan hamur bozulur.
 • Önemli not: Hamuru açarken üzerine serptiğiniz unları katlama yaparken mutlaka elinizle ya da bir fırçayla hamurun üzerinden silin, aksi takdirde unlar gri topaklar halinde hamura yapışacak ve pişerken hamurun kabarmasını olumsuz etkileyecektir.

Bu işlemleri teker teker anlattığım gibi uygularsanız sonucundan memnun kalacağınızı düşünüyorum. Aşağıdaki ve en üstteki resimlerde bu tarifle yaptığım hamuru kullanarak hazırladığım milföy çubuk ve böreklerini görebilirsiniz. Evet uzun sürüyor, evet belki biraz yorucu ama emek harcanarak yapılan herşeyin tadı ayrı güzel. Yaptıklarınızın tadının harika olmasının yanı sıra, alacağınız başka bir tat da, kendinizle duyacağınız gurur. Ayrıca hamurlarla haşır neşir olmak stres atar. Bire bir!

Sevgili Burcu ve okuyan tüm arkadaşlarım, umarım tarif işinize yarar.

10 dakika sonra bugünkü 16. hediye paketimi açacağım. Bakalım içinden ne çıkacak. :) İçimden geldi, hayatınızın her anının çikolatalı dondurma kadar güzel olmasını dilerim sevgili arkadaşlarım.

75 yorum. Konu: “Milföy Hamuru”

 1. asiyee says:

  ellerinize saglik cok guzel bir tarif bu zamana kadar ariyordum ama bulamiyodum yarin denicemm :em21: :em21:

 2. ilyas says:

  yeni tarifler bekliyorum teşekürler :em69:

 3. leyla says:

  ben sayfayi süper buldum.
  :em64: :em69: :em66:
  cok seker

 4. çok güzel buldum süpersiniz vallahi elinize emeginize saglık daha güzel seyler bekleriz
  iştahımı kabarttiniz :em59:

 5. ESRA says:

  :em22: bence milföy hamuru kadınlar için fazgeçilmezlerden biridir.bunun için milföy hamuru yapanlara teşekkür ederim

 6. emine says:

  güzel görünüyor ellerinize sağlık ben bu hamuru çok denedim hep başarısız oldum bir kerede sizin tarifinizle deniyecem inşaallah olur sirke yerine limon suyu olurmu?kaç derecede pişirecez? tsk edıyrm hoscaklın

 7. nelihan says:

  merhaba seni uzun zamandır takip ediyorum,maşallah beceriklisin
  ev yapımı milföy ararken yine seni buldum mutlaka deniycem
  tarif için teşekkürler
  söylemeden geçemiycem çok akıcı bi anlatmınız var hoşuma gidiyo
  iyi günler
  mutfağınızdan pişen yemekler eksilmesin
  sevgiyle kalın

 8. tülay karadeniz says:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkurler bizde birazdan deneyecez inşallah sizin ki kadar güzel olur çok lezzetli gözüküyor elinize sağlık… :em54:

 9. fatoş says:

  ben pasta börek tatlı yapmayı çok seviyorum çocuklarımda yemeyi çok seviyorlar eşimde yemeyi seviyor ama bazen bana kızıyor ben fazla kilolardan kurtulmaya çalışıyorum sen bu güzel şeyleri yapıyorsun ben bu yüzden kilo veremiyorum diyor gelelim sadete bu milföy hamurunu seviyorum ama yapılışı biraz zahmetli ama elinize sağlık güzele benziyor

 10. elif says:

  :em20: kiz valla super olmus ama kopye edene kadardaanammi aglasin babamin aglasin artik secemedim :em20: bi dedim yazayim tam benim aradigim lezzet diye yaz yaz bitmiyo neyseki sonunda bitirdim sagol inanki coook tessekkur ederim sen olmasaydin ben nerden bulucaktim tarifini birde bende cok seviyorum bende coook tarifler var hem ben okulunu bile okudum fransada hava atmak gibi olmaasin ne olur hava attigimdan degil nerde okudun diye sorucagin icin dedim ve cok seviyorum mutfakla ilgilenmeyi yeni tarifler kesfetmeyi bazen kendi kafamdan bile yapabiliyorum cok lezetli oluyo ben yaptigin icin olmali bana lzetli olmasi neyse kusuruma bakma cok konustum sanirim kendine cok iyi bak yeni tariflerle karsimiza cikman dilegiyle byyy :em59: seni seviyoruz ve ayriyeten espirilerin ve sicak kanligin icin merci :em70:

 11. ENVER BAŞAR says:

  slm selin hanım,tesadüfen rasladım cokda ıyı oldu neyse ben azerbaycanda 5 yıldızlı bır otelde calısıyorum burda yemek yepmak ve ortaya bireyler cıkarmak o kadar zorkı bazen bu zorluklarla baş edemıyor ve internete baş vuruyorum sizide tariflerinizi kullanmaya başladım burdakı personelle başım belada onlara bu işi ögretmek istiyorum cunkü mecburum yoksa hep ben calışacagım.neyse teşekürler bildiklerini bizlerle paylaştıgın için sana hayatında mutluluklar ve başarılar diliyorum zaten başarılısın ya,tariflerin devamını bekliyorum hoşcakal. :em69: :em69: ha bide özel yariflerin olursa bana mail olarak at kimseye demem valla aramızda sıııııııııır olarak kalır.

 12. nermin says:

  selam selin ilk kez girdim sitene ve bi harika tebrik ediyorum canım
  ben yıllardır yemek yaparım ama milföyü hiç tutturamadım mayalısısınıda denedim olmadı seninki çok güzel görünüyo umarım bende aynısını yaparım sağol

 13. nermin says:

  canım ya iyiki varsın sğl ben buraya sık sık uğrarım ellerine sağlık by by canım :em23:

 14. sevda özkara says:

  selin hanım ben aşçıyım 2 senedir bu meslekteyim.ayın 15de eğitmenlik sınavım var.çok korkuyorum.sınavda sofra düzeni profitrol ve milföy hamurundan börek yaptıracaklar.umarım başarılı olurum.malesef hamurda açmada hiç kabiliyetim yok :em29:

 15. songül says:

  gerçekten süper yazmışsın ama gerçekten çok zor bişi ya bende yazdım tarif defterime ama kendime güvenipte yapamayacağım sanırım çok zor yaa genede emeğine sağlık teşekkürlerrr başarılarr :em62: :em54: :em02: :em33: :em55:

 16. EBRU SU says:

  canım benim. gerçekten inanılmaz… ellerine sağlık, vaktine bolluk dilerim.Başarıların daim olsun.
  :em55:

 17. dilara says:

  çok güzel tarifmiş inşallah bnde güzl yapıcam saol :em20: :em24: :em47:

 18. memet says:

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş

 19. gamze says:

  :em51: bende deneyecegim, bakalim nasil olacak, cok yag olmasi beni biraz korkuttu ama olsun :em32:

 20. selma says:

  yaaa çok zahmetli ama ilk fırsatta denicem

 21. sifa says:

  valla merak ettim google da aradim seni buldum…acikcasi bu kadar ugrastiracagini bilmiyordum…guzel gorunuyor fakat ben bunu en azindan onumuzde ki bir iki yil icinde yapamam:D bebegim varda:P

 22. fulya says:

  Milföy hamuru neden bu kadar lezzetli oluyor anlamış degılım. tarifte bayağı zahmetli görünüyor denemeye değer diye düşünüyorum. herkese afiyet olsun

 23. baku says:

  cok guzel deniycem :):):):)

 24. hakyolcusu says:

  bende deniye yem inşallah güzel olur teşekkür ederim

 25. ayşegül says:

  bende deniycem bakalım nasıl olucak umarım gerçekten milföy hamuru yapmış olurum :)

Yorum yaz


Kategoriler

Arşivler

Takvim

March 2015
M T W T F S S
« Apr    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

© 2006-2010 Mutfak Hikayeleri | Selin Çağlayan